Bir film çekerken bilmeniz gereken önemli konulardan bir tanesi çekim ölçekleridir.

Çekimlerde karakteri baz aldığınızda genel olarak 6 ölçek vardır. 

Bu genel 6 ölçeğin dışında yönetmenin veya görüntü yönetmenin belirleyeceği hikaye anlatımını destekleyecek farklı ölçeklerde kullanılabilir.

Çeşitli ölçekleri içeren kapsamlı bir çekim bazı duyguları yansıtmak için kullanılır. Ve bu durum filmin temposunu ve ritmini oluşturur. Seyirciyi dinç tutar. Ayrıca kurgu esnasında duygu aktarımı için yönetmene tercih şansı sağlar.

Geniş Plan (Master Shot veya Establishing Shot)

Olayın geçeceği alanın tamamına içeren çekim planıdır. Aksiyonu seyircinin tam olarak algılayabileceği fiziksel alanın tümünün gösterildiği ölçektir. Bir sahnesin açılışında o sahnenin geçeceği alanın seyirciye tanıtılması amacıyla kullanılabilir.

 

Geniş Plan

Boy Plan (Long Shot)

Karakteri başından ayaklarına kadar tamamen kadrajın içerisine alır. Giriş çıkışlar veya karakterin yürürken yaptığı konuşmaları içeren sahnelerde sıklıklı kullanılır.

Boy Plan

Bel Plan (Medium Shot)

Kadrajın alt kısmı karakterin belinden kesilir. Üst kısmı da karakterin başına kadar içermektedir. Genellikle biriyle konuşan iki veya üç kişiyi çekerken tercih edilir.

Bel Plan

Omuz Plan (Medium Close Up veya Shoulder Level)

Karakterin omuzlarında veya göğsünden yukarı gösterilir. Karakterin konuşmasında vurgulanmak istenen kısımlarda kullanılabilir.

Omuz Plan

Yakın Plan (Close Up)

Kadrajın sadece karakterin yüzünü içerdiği çekim ölçeğidir. Boyun kısmından yukarısı gözükmektedir. Genellikle samimi bir konuşmanın bir kısmını göstermek veya karakterin mimiklerine dikkat çekerek duygu aktarımını sağlamak amacıyla kullanılır.

Yakın Plan

Aşırı Yakın Plan (Extreme Close Up)

Kadrajda karakter veya bir nesne olabilir. Karakter var ise, özellikle gözler veya dudakların yakın çekimleri kullanılabilir. Nesne çekimlerinde ise, hikaye içerisinde bir anlatımı olan nesnelerin gösterilmesi amacıyla kullanılabilir. Genellikle bir durumu anlaşılır kılmak amacıyla kullanılabilir.

Aşırı Yakın Plan

Yukarıda bahsedilen ölçekler genel olarak kullanılan ölçek türleridir.

Farklı ölçeklerle yapılan çekimlerde görülebilmektedir. Önemli olan anlatacağınız sahneye uygun açıları çekmek ve bunları sahnenin duygusuna göre kurgulamaktır.

Kaynak: 101 Things I Learned® in Film School by Meil Landau, Matthew Frederick