Filminizi bir arkadaşınıza şöyle anlatırken hayal edin “Adam da diyor ki -hayatta olmaz ve kadın da -olur diyor sonra adam kadını vuruyor ve kadın da nasıl derler böyle yer yatıyor falan ve adam da -vay be diyor sonra bi adam daha var…”

Muhtemelen böyle bir anlatım karşısında arkadaşınız pek bir şey anlamayacaktır.

Filmini ister 3 dakika ister 150 dakika olsun eğer tek bir cümle ile anlatılamakta zorlanıyorsanız tekrar düşünmeniz gerekebilir.

Bir yapımcıyı filminizi çekmeye ikna etmek oldukça zordur. Uzun uzun anlatılan fikirler genellikle dinleyen için önemli gibi gözükmez.

Bir film yazıyorsanız bu tek bir cümlelik özet ile anlatabilmelisiniz. Bu şekilde işin özünü ifade edebilir ve işinizi kolaylaştıra bilirsiniz.

Örnek olarak;

  • Milyarder bir silah mucidi teröristlerle savaşmak için yüksek teknoloji ürünü, yok edilemez bir zırh icat eder. (Ironman)
  • Bir kadının erkek arkadaşını öldürmekten kurtarmak için 100.000 Alman markı bulmak üzere yirmi dakikası vardır. (Koş Lola Koş)
  • Bir adam seksenli yaşlarda doğup giderek gençleşir. (Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi)
  • Aksi huylu meteoroloji uzmanı her sabah aynı güne merhaba der. (Bugün Aslında Dündü)

Senaryonuzu veya fikrinizi film yapımcılarına sunmak için genellikle on dakika veya daha az bir zamanınız olur.

Film fikrinizi tek cümle ile ifade edebileceğiniz bir özet hazırlamalısınız. Eğer bunu yapamıyorsanız, fikriniz sunuma uygun değildir.

Sunumu her zaman yapımcının odasında veya bir toplantı odasında yapamayabilirsiniz. Bazen bir asansörde veya yol üzerinde karşılaştığınızda yapmanız gerekebilir. Böyle durumlarda yirmi otuz saniyelik tanıtım cümlelerinizin olması gerekir.

Bir gün beklenmedik bir şekilde ünlü bir yapımcı ile karşılaşırsanız bu mutlaka işinize yaracaktır.

Kaynak: 101 Things I Learned® in Film School by Meil Landau, Matthew Frederick